Příjemné a pohodlné spaní v každém věku

Když pořizujeme novou matraci, je také důležité, pro koho ji pořizujeme, pro jakou věkovou skupinu. Jiná matrace se bude hodit pro dítě a jiná třeba pro seniora.

Matrace pro dítě

Správná výbava pro spánek dítěte je velmi důležitá. Na čem spí vaše děti? Pokud zdědily matraci po starších sourozencích nebo dokonce po někom cizím, neprokazujete jim dobrou službu. Starší matrace může být proleželá, což vadí zádům, a také hygienická kvalita může být velmi špatná. Proto dětem pořizujte matraci vždy novou.

Ideální je pořídit takovou matraci, která je určena přímo pro děti. U kvalitních matrací nemusíte být obavu, že by matrace měla nižší nosnost, než matrace pro dospělého. U dětí není třeba, aby matrace měla výrazné zónování, protože rostou, často se na lůžku stěhují, převalují do různých poloh a tak zónování u matrace pro děti postrádá smysl. Základem zdravého spaní u dětí je správná podpora páteře, o čemž rozhoduje kvalita materiálu použitého pro výrobu matrace. Pro děti jsou ideální matrace z kvalitních PUR pěn, které splňují nároky kladené na dětský spánek jak z hlediska pružnosti, prodyšnosti i hygieny. Nevhodná je pro děti paměťová pěna – tělo se do ní více zaboří a může tak být negativně ovlivněn správný růst dítěte. Pečlivě zvažte také případně použití materiálů jako je latex nebo kokos – přírodní látky, které tyto materiály obsahují, mohou být alergeny.

Důležitý je i potah matrace, volte určitě snímatelný a nejlépe takový, který je možno rozepnout na dvě samostatné poloviny – údržba je pak jednodušší. Potah by měl být v každém případě pratelný minimálně na 60 °C.

Tip: matrace Nicola je určena pro děti od cca 2–3 let až do dospělosti. Matrace díky svému speciálnímu složení omezuje výskyt roztočů v lůžku. Jádro matrace obsahuje celulózu, která na sebe váže vlhkost, rychle ji odpaří a zajistí tak příjemné a suché klima matrace.

Matrace pro dospělého

Jaké parametry má mít dobrá matrace? Matrace by měla být především vyrobena z kvalitních materiálů. Někdy vypadají materiály velice podobně, ale jejich vlastnosti (elasticita, tvarová stálost, životnost) mohou být velmi rozdílné. Zde může být určitým ukazatelem cena matrace. Matrace by měla při ležení zajistit anatomicky správnou podpěru těla a její konstrukce by měla napomáhat odvodu vlhkosti z lůžka. Matrace pro dospělého by měla být zónová – v oblasti ramen, pánve a pat měkčí, v oblasti bederní páteře zpevněná. Na výběr by měly být různé tvrdosti, aby si každý mohl vybrat – základem při výběru jsou výška a váha spáče, ale vybíráme i podle svých zvyklostí spaní nebo přihlédnutím ke zdravotnímu stavu. Důležitá je i hygiena lůžka. Design potahu matrace není tak zásadní jako jeho vlastnosti – potah by měl být vyroben z materiálů, které dobře odvádějí vlhkost, a měl by mít možnost praní na 60 °C.

Tip: oblíbená sendvičová matrace Emilia Comfort je vyrobená ze značkové studené pěny CELTEX. Matrace je zónová a vyrábí se v několika tvrdostech. Paměťová pěna po celé ploše matrace dodá příjemné pohodlí při ležení. Horní vrstva paměťové pěny není lepená – lze ji tak v případě potřeby např. vyvětrat nebo vyměnit.

Matrace pro seniora

Ani s přibývajícím věkem bychom neměli „odbývat“ svoji výbavu pro spánek. Lidé ve vyšším věku by měli spát na matraci s měkčí povrchovou vrstvou – taková matrace šetří klouby a přispívá i k lepšímu krevnímu oběhu. Vhodnou povrchovou vrstvou je paměťová pěna, která reaguje na teplotu a zatížení, přesně se přizpůsobí tvaru těla a podepře je rovnoměrně rozděleným tlakem.

Tip: matrace Enna má příčně-podélnou profilaci jádra, která pomáhá lépe odlehčovat tlakové body při ležení. Matrace je vhodná i pro dlouhodobě ležící. Matraci lze pořídit u ve variantě Comfort s povrchem z paměťové pěny.